تبلیغات
علمای شیعه

علمای شیعه
قالب وبلاگ
زندگی نامه آیت الله سید روح الله خاتمیزندگی نامه آیت الله سید روح الله خاتمی ( نماینده ولایت فقیه و امام جمعه یزد)

محل تولد: استان یزد شهرستان:اردکان

شاخص : موسس مدرسه علمیه اردکان و نماینده رهبر فقیدانقلاب آیت الله روح‌الله خمینی در استان یزد و امام جمعه شهر یزد

دوره حیات: معاصر - متوفی

سال ولادت : دوشنبه ۵ آبان ۱۲۸۵ (۱۰ رمضان ۱۳۲۴ قمری) در اردکان

زمان ارتحال (وفات): پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ شمسی

محل دفن: اردکان

کتب: روزه‌ی راستین، شرح دعای روزهای ماه مبارک رمضان،  آینه‌ی مکارم، شرح دعای مکارم الاخلاق امام سجاد و چند کتب دیگرزندگینامه:

سید روح الله خاتمی روحانی و فقیه شیعه، موسس مدرسه علمیه اردکان و نماینده روح‌الله خمینی در استان یزد و امام جمعه شهر یزد بود. وی پدر سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران (از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴) بود.

آیت الله سید روح الله خاتمی شامگاه دوشنبه دهم رمضان سال ۱۳۲۴ قمری در اردکان دیده به جهان گشود و با همنشینی پدر و مادر خود توانست فارسی و عربی را به خوبی بیاموزد و از سیزده سالگی نیز به عنوان طلبه به آموختن علوم دینی در زادگاه خود تحت نظر پدر پرداخت.

سید روح الله خاتمی تحصیلات تکمیلی خود را در حوزهٔ علمیهٔ اصفهان به سرانجام رسانید و از فشارکی اجازهٔ اجتهاد گرفت. حاج میرزا علی آقای شیرازی، شیخ محمد خوانساری، سید محمد نجف‌آبادی و حاج رحیم ارباب از جمله استادان او بودند.

وی در اردکان، به فعالیت‌های مذهبی و سیاسی در مخالفت با حکومت رضاشاه پرداخت و در کنار آن، هیچگاه از مبارزه با تحجر و مقدس مآبی غافل نشد.

هنگامی که نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی با سخنان امام خمینی در سال ۱۳۴۱ شمسی شعله‌ور شد، به وی پیوست و فعالیت سیاسی خود را شدت بخشید و یکی از ارکان انقلاب اسلامی را در یزد و اردکان پی افکند.آیت الله سید روح الله خاتمی پس از پیروزی انقلاب :

پس از پیروزی انقلاب، وی با حکم آیت‌الله خمینی به عنوان امام جمعهٔ اردکان و پس از ترور آیت الله صدوقی به سمت امام جمعهٔ یزد و نمایندهٔ امام در آن دیار منصوب شد.
آیت‌الله سیدروح الله خاتمی روز پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ شمسی درگذشت. روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی وی را «یکی از چهره‌های تقوا، خلوص و ایمان» توصیف کرد.آیت الله خاتمی در كلام خویش 

"نام من «سید روح الله خاتمی» است. بر حسب نوشته ای كه از پدرم در پشت قرآنش باقی مانده است، در سال 1324 قمری (1285 ه.ش) متولد شدم؛ و این را هم عرض بكنم، در تاریخی كه والدم برای من نوشته است، نام مرا «محمد» گذاشته است و لقب مرا «روح الله»؛ ولی از آنجایی كه من یاد دارم، چون از اول نام مرا روح الله خوانده اند، شناسنامه ام را هم به نام روح الله گرفته اند.

دوران طفولیت را در «اردكان» سپری كرده ام و از آنجایی كه خانواده من، هم از طرف پدر و هم از طرف مادر، در سلك روحانیت بوده اند، لذا من هم پس از طی دوران كودكی، به تحصیل علوم دینی پرداختم؛ و تا سن هفده سالگی در اردكان، مشغول تحصیل بودم.

پس از آن، برای ادامه كسب علم، به «اصفهان» كه در آن ایام، مركز مهم و حوزه گرم علوم و مجمع دانشمندان در فنون مختلف بود، روانه شدم؛ و تا سال 1355 ه.ق (1315 ه.ش) در آنجا به سر بردم و از محضر بزرگان علم و ادب و فقه و اصول و فلسفه، به قدر استعداد و قابلیت، كسب فیض كردم.

در این فرصت، برای آنكه یادی از آن بزرگان علم و فضیلت كرده باشم، از آنهایی كه حقشان بر من عظیم تر است، نام می برم: حضرت عالم ربانی «میرزا علی آقا شیرازی»، حضرت علامه بزرگوار «حاج آقا رحیم ارباب»، حكیم و فیلسوف نامدار «شیخ محمد خراسانی»، حضرت «آیت الله حاج میر سید علی نجف آبادی» و حضرت «آیت الله سید محمد نجف آبادی»؛ كه هر یك، علی اختلاف مراتبهم، از چهره های درخشان فضیلت و خورشید های پر فروغ آسمان دانش و تقوا بودند؛ "جزاهم الله عن الاسلام، احسن الجزا؛" كه همه به جوار حق رفته اند.

باری، چنانچه در پیش اشاره رفت، در سال 1355 ه.ق (1315 ه.ش)، از اصفهان به اردكان، نه به قصد اقامت، بازگشتم. در آن زمان از طرف رژیم «پهلوی»، فشار و خفقان، مخصوصاً نسبت به روحانیت، به اوج خود رسیده بود و كمر بر محو آنچه نشانه دین و فضیلت و انسانیت بود، محكم، بسته بودند.

مساله تغییر لباس، كشف حجاب و تعطیلی محافل دینی و اشاعه فحشا و منكر و بازداشتن مردم از توجه به دین و اخلاق انسانی و سوق دادن مسیولیتشان، طوعاً او كرهاً، به سوی فساد و حیوانیت، به شدت پیگیری می شد و جوی به وجود آورده بودند كه منكر، معروف، و معروف، منكر شناخته می شد و در آن جو، برای روحانیت كه وظیفه او، امر به معروف و نهی از منكر و نشر فضیلت و ترویج دین است، امكان هیچ گونه حركت دینی و علمی و تحقیقی نبود؛ جز اینكه اقامه جماعتی كند و گاهی مسایل ساده فرعی برای عده محدودی بیان كند؛ حتی همین اندازه هم برای رژیم قابل تحمل نبود و اغلب، بهانه جویی و مزاحمت هایی، فراهم می ساخت.

گوشه ای از زندگی عارفانه آیت الله خاتمی هنگام كار بر زمین های كشاورزی كویری اردكان؛ مناعت طبع، ساده زیستی و احتیاط در بیت المال از ویژگی های اخلاقی ایشان بود؛ آیت الله خاتمی در سراسر زندگی خود، همواره با كشاورزی و زراعت روزی خود را به دست می آورد.
چند سال بدین منوال گذشت تا «جنگ بین الملل دوم» پیش آمد و شعله های آتش آن، همه جا را گرفت. «ایران» عزیز از طرف «متفقین» اشغال شد و همه چیز این مملكت، دستخوش تجاوز آنها و فساد های بسیار و خسارت های بیشمار و انواع مصیبت ها شد و بلا ها برای ما به بار آورد؛ اما در میان همه آن تاریكی ها، روزنه ای به روشنایی باز شد و آن؛ برداشتن اختناق و فشار و به وجود آمدن آزادی، به خصوص در امور مذهبی بود. آن تضییقات  و فشار ها كه بر روحانیت وارد می آمد، فرو كشید و امكان فعالیت مذهبی به وجود آمد و فرصتی دست داد كه بایستی در جمع، به شئون دینی توجه و در واقع از نو تجدید سازمان شود.
با این وضع، اینجانب هم، در اردكان، بر حسب وظیفه، با كمك مردم، به كار هایی دست زدم كه در راس آن، تشكیل «حوزه علمیه اردكان» بود كه ظاهراً در اردكان، كم سابقه یا به آن صورت، بی سابقه بود؛ و در راس دیگر، كار های علمی و دینی و اجتماعی قرار داشت كه برای ذكر آن، موجبی نمی دانم.

از سال 1341 ه.ش كه انقلاب اسلامی به رهبری قائد عظیم الشان «حضرت امام خمینی» شروع شد، در جریان آن قرار داشتم و همپای مردم و روحانیت، قدم برداشتم و كار هایی داشتم؛ كه بزرگی و كوچكی آن، و یا در انقلاب چه اثری داشته یا اصلاً اثری نداشته را نمی دانم و نمی خواهم بدانم یا از آن ذكری كنم؛ كه اگر چیزی از آن به حساب آمده باشد و به مقدار ذره ای، مورد قبول درگاه «او» قرار گرفته باشد، فَبها و نَعِمّا؛ وگرنه وای بر من كه عمری تباه كردم و كاری كه بتوان به حساب «او» بگذارم، ندارم.
و اكنون در آستانه هفتاد و هشتمین سنین عمر قرار گرفته و با كارنامه سیاه برای مرگ لحظه شماری می كنم . به جز فضل و رحمت «او» طمع و امیدی ندارم. و اگر كسانی این زندگینامه را بخوانند عاجزانه از آنها می خواهم كه مرا به دعای خیر یاد كرده و آمرزش مرا از درگاه او مسئلت دارند."اسفند ماه 1360کتب :
* روزه‌ی راستین، شرح دعای روزهای ماه مبارک رمضان
* آینه‌ی مکارم، شرح دعای مکارم الاخلاق امام سجاد به چاپ رسیده است.
همچنین چند کتاب درباره‌ی احوال و آثار وی از جمله ”یادنامه‌ی خاتمی” به قلم محمدتقی فاضل میبدی منتشر شده است. یکی دیگر از این آثار کتابی با عنوان ”تندیس دینداری و فرزانگی” است.برچسب ها: زندگی نامه آیت الله سید روح الله خاتمی، زندگینامه، کتب، آیت الله خاتمی در كلام خویش،
[ یکشنبه 4 تیر 1391 ] [ 07:11 ب.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
از کدام مرجع، تقلید می کنید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


علمای شیعه

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید

اهل بیت