تبلیغات
علمای شیعه

علمای شیعه
قالب وبلاگ
شرح حال شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی)


http://www.manasara.ir/Pictures/%D8%B4%DB%8C%D8%AE%20%D8%AD%D8%B3%D9%86%D8%B9%D9%84%DB%8C%20%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C.jpg

حسنعلی اصفهانی فرزند ملا علی اکبر در نیمۀ ماه ذی القعده الحرام سال 1279 هـ..ق در اصفهان متولد شد. پدر او مردی بود زاهد و پرهیزگار و معاشر اهل علم و تقوی، و ملازم مردان حق و حقیقت بود و در عین حال از راه کسب، روزی خود و خانواده را تحصیل می­کرد و آنچه عاید او می­شد نیمی را صرف خویش و خانواده می­کرد و نیم دیگر را به سادات و ذراری حضرت زهرا (سلام ا... علیها) اختصاص می­داد.

 

ملا علی اکبر طبق آشنایی قبلی که با ملاَ محمد صادق تخت فولادی داشت وکرامت­هایی که از ایشان دیده بود ارادتی خاص نسبت به ایشان داشت و هفته ای دو شب به خدمت ملا محمد صادق می­رفت و در تخت فولاد بیتوته می­کرد. تولد حسنعلی نیز با بشارت ملّا محمد صادق بود که حاجی قبل از تولد فرزند به او بشارت پسری داده و سفارش کرده بود که آن پسر را حسنعلی نام گذارد و این امر اجرا شد.

 

مرحوم ملا علی اکبر فرزند دلبند خود را از همان کودکی درهر سحرگاه که خود به تهجد و عبادت می­پرداخت بیدار و او را با نماز و دعا و نیایش و ذکر خدا آشنا می­کرد و از هفت سالگی او را تحت تربیت و مراقبت مرحوم حاج محمد صادق قرار داد.

 

به هر حال حسنعلی از همان زمان، زیر نظر حاجی به نماز و روزه و انجام مستحبات و نوافل شب و عبادت پرداخت و تا یازده سالگی، که فوت ملا محمدصادق اتفاق افتاد، پیوسته مورد لطف و مرحمت خاص مرشد و استاد خود بود و از آن پس نیز روح بزرگ آن مرحوم همیشه مراقب احوال او بود و در مواقع لزوم او را مدد و ارشاد می فرمود.

 

مرحوم حاج شیخ حسنعلی از دوازده تا پانزده سالگی تمام سال، شبها را تا صبح بیدار می­ماندند و روزها به جز ایام محّرمه، روزه می گرفتند و از پانزده سالگی تا پایان عمر پر برکتش، هر ساله سه ماه رجب، شعبان و رمضان و ایام البیض هر ماه را روزه­دار بودند و شب ها تا به صبح نمی خوابید.(2) کرامت­های زیادی از ایشان نقل شده که در کتاب نشان از بی نشان­ها به آنها اشاره شده است.

 

از کسانی که محضر شیخ حسنعلی را درک کرده­اند جناب حاج حسن شرکت هستند.حاج حسن بسیار مقید به عمل به واجبات و مستحبات و ترک محرمات و مکروهات است. ایشان از شاگردان آیت ا... شیخ محمد جواد انصاری همدانی است و می فرمایند: استاد آیت ا... انصاری تمام مقصد خود را در سیر و سلوک رسیدن به مقام قرب الهی می دانست و از غیر خدا در دو جهان چشم پوشید تا این که به بالاترین مقامات ممکن رسید. مکرر در جلسات می فرمودکه: برنامه خدا پرستی برای آدم کردن آستانه این که بخواهد چیزی نشان بدهند و خواب صادق و مکاشفه و طی­الارض و کارهای خارق العاده و اخبار از ضمایر را ملاک پیشرفت نمی دانست و می فرمودند: اگر کسی صاحب طّی­الارض شد حتی اگر دارای موت اختیاری هم شد دلیل قرب نیست بلکه میزان درک توحید و در قرب الهی خلاصه می گردد.(3)

 

 

 

روش سلوکی شیخ حسنعلی:

 

آقای علی مقدادی در کتاب نشان از بی­نشان ها می نویسد: «پدرم، استمداد از ارواح مطهر ائمه هدی(علیهم السلام)و نیز استمداد از ارواح اولیا را یکی از شرایط سلوک الی ا... می دانست. از این رو به اعتکاف و زیارت مشاهد متبرکه ائمه(علیهم السلام)و قبور مقدسه اولیا اهتمام فراوان می ورزیدند، در انجام فرائض یومّیه در اول وقت واتیان و نوافل و بیداری سحرگاهان و تجهّد و احیای شبهای جمعه و لیالی متبرک و روزه در ایام البیض و خدمت به خلق به ویژه نسبت به سادات و زیارات قبور انبیا و اوصیا و اولیا علی الخصوص در شبها و روزهای جمعه مداومت و مراقبت می فرمودند».

 

در اصفهان هر ساله چند اربعین در کوههای«زفره» به ریاضت و انزوا و تزکیه نفس می­پرداختندو نیز در مساجد وبقاع متبرکه مانند مسجد لبنان، قبر مرحوم حاجی محمد صادق به عبادت می پرداختند.

 

در ناحیه نجف اشرف، مسجد کوفه و سهله و مقبره کمیل و میثم تمّار، محل­هایی بود که بسیار زیارت می فرمودند.(4)


از سایت: www.manasara.ir


برچسب ها: شرح حال شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی)، وفات، عرفان،
[ شنبه 27 خرداد 1391 ] [ 10:11 ب.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
از کدام مرجع، تقلید می کنید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


علمای شیعه

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید

اهل بیت