تبلیغات
علمای شیعه

علمای شیعه
قالب وبلاگ

زندگی­نامه شیخ رجبعلی خیاط

شیخ رجبعلی نکوگویان مشهور به شیخ رجبعلی خیاط در سال 1262 هـ.ش در تهران متولد شد. رجبعلی دوازده ساله که شد پدرش از دنیا رفت. جناب شیخ برای اداره زندگی خود، به خیاطی رو آورد به همین دلیل به «شیخ رجبعلی خیاط» معروف شد. (1)

http://www.manasara.ir/Pictures/%D8%B4%DB%8C%D8%AE%20%D8%B1%D8%AC%D8%A8%D8%B9%D9%84%DB%8C%20%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%B7.jpg

ایثار :

 

خدمت به مردم مستمند و ایثارگری او در عین تنگدستی از نکات برجسته و ویژگی اوست برای نمونه:

 

مرحوم «شیخ عبدالکریم حامد» نقل می کرد که: «من شاگرد خیاطی جناب شیخ بودم و روزی یک تومان دستمزدم بود. شب عید نوروز، جناب شیخ پانزده تومان پول داشت، مقداری از آن را به من داد برنج تهیه کنم و برای چند آدرس ببرم، بالاخره پنج تومان از آن مبلغ ماند، آن را هم به من دادند. پیش خود گفتم: شب عید دست خالی به منزل می رود؟ در همان وقت دیدم سر زانوی لباس فرزندش پاره است. لذا پول را داخل کشو گذاشتم و فرار کردم. هر چه جناب شیخ صدا کرد، برنگشتم. پس از رسیدن به خانه متوجه شدم که مرا صدا می کند و با اوقات تلخی فرمود: « چرا پول را بر نداشتی؟» و با اصرار پول را به من داد. (2)

 

ایثار یکی از مقامات عارفان است و از سالکان طریق حق ایثار بالاخص خدمت به خلق در مواقع سختی، دیده شده، از جمله از رجبعلی خیاط.

 

 

تعبّد :

 

شیخ هیچ یک از فرق تصوف را قبول نداشت. طریقه او تنها تعبد محض از بیانات اهل بیت (علیهم السلام) بود.

 

سحرها معمولاً بیدار بود، بعد از آفتاب حدود نیم ساعت تا یک ساعت استراحت می کرد. شیخ با آنکه خود اهل کشف و شهود بود می فرمود: « در مکاشفات یقین نداشته باشید و هیچ وقت بر مکاشفه تکیه نکنید. همیشه باید رفتار و گفتار امامان ( علیهم السلام) را الگو قرار دهید.»

 

جناب شیخ معتقد بود، کسانی که در سیر و سلوک از طریقه اهل بیت (علیهم السلام) فاصله دارند، هر چند بر اثر ریاضت از نظر قدرت روحی، به مقامات و توان هایی دست یابند، اما درهای معارف حقیقی بر آنان بسته است. (3)

 

تمام عرفای اصیل شیعی مکتب اهل بیت به این بیان شیخ معتقدند که به سلوکی که منتهی به قرب خدا و عالم معرفت و مقام انس به حق بشود، جز از راهش که همان اهل بیت ( علیهم السلام) است نمی توان رسید زیرا فقط معصومین هستند که راه خدا و کلید درهای معرفت و قرب الهی نزد آنها است نه نزد عرفان های طریقتی صوفی گری، بودایی و مکاتب دیگر.

 

 

اخلاق :

 

جناب شیخ بسیار مهربان، خوش رو، متین و مودب بود. همیشه دو زانو می نشست. اغلب خنده رو بود. به ندرت عصبانی می­شد. شیخ بسیار کم حرف بود، نگاه به او، انسان را با خدا آشنا می کرد. هر کس به او نگاه می کرد به یاد خدا می افتاد.

 

از نکات دیگر اخلاقی جناب شیخ ، آشتی دادن بین افراد بود. از افرادی که با هم قهر بودند دعوت می کرد و با تکیه بر قرآن و احادیث اسلامی آنان را آشتی می داد.

 

به خصوصیات دیگر شیخ احترام به سادات بود که دست و پای سادات را می بوسید و به دیگران توصیه می کرد که به سیدها احترام کنند. (4)

 

 

مربیان شیخ :

 

شیخ هر چند از علوم رسمی حوزه و داشنگاه بی بهره بود، ولی از محضر کسانی همچون آیت الله محمد علی شاه آبادی، مرحوم میرزا محمد تقی بافقی و میرزا جمال اصفهانی استفاده کرد و از درس سید علی مفسر و سید علی غروی بهره برد. در نتیجه همین تحصیلات با قرآن و احادیث اسلامی آشنا شد. و حتی قرآن و احادیث را ترجمه و تفسیر می کرد و معنای لطیفی از آنها ارایه می نمود، که دیگران کمتر بدان توجه می کردند. (5)

 

 

راه یابی به تمام عوالم :

 

از ارادتمندان شیخ درباره وی گوید: «در نتیجه شدت محبت به خداوند و اهل بیت ( علیهم السلام) حجابی میان او و خدا نبود. به تمام عوالم راه داشت. با ارواحی که در برزخی هستند از آغاز خلقت تاکنون صحبت می کرد. آنچه را هر کس در دوران عمر خود طی کرده، به محض اراده می دید و نشانه های آن را می گفت، آنچه اراده می کرد و اجازه می دادند آشکار می کرد. (6)

 

 

مکتب محبّت :

 

جناب شیخ معتقد بود که : تا انسان دل را از غیر خدا پرهیز ندهد به مقصد اعلای انسانیت نمی رسد، حتی اگر کسی مقصدش از مجاهده کمال خود باشد به مقصود نخواهد رسید.

 

از این رو، اگر شخصی نزد ایشان می آمد و رهنمود می ساخت و می گفت: هر ریاضتی  می کشم نتیجه نمی گیرم  می فرمود: «شما برای نتیجه کار کرده اید، این مکتب، مکتب نتیجه نیست، مکتب محبت است، مکتب خدا خواهی است. » (7)

 

وفات شیخ :

 

سرانجام شیخ در شهریور سال 1340 هـ . ش فوت کرد و قبرش در این بابویه تهران است.

ار سایت: http://www.manasara.ir
برچسب ها: زندگی­نامه شیخ رجبعلی خیاط، مکتب محبّت، وفات،
[ شنبه 27 خرداد 1391 ] [ 11:08 ب.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
از کدام مرجع، تقلید می کنید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


علمای شیعه

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید

اهل بیت