تبلیغات
علمای شیعه

علمای شیعه
قالب وبلاگ
آیت الله محمد باقر حکمت نیا

حضرت آیت الله حکمت نیا(ره)
     


آیت الله حكمت نیا (ره) در سال 1298 هجری شمسی مصادف با سال 1338 هجری قمری مصادف با سال 1919 میلادی در شهر آذرشهر از توابع تبریز متولد شدند.

پدر ایشان مردی اندیشمند و فاضل از خانواده ای مبارز و سیاست مدار و مادر ایشان بانویی مؤمنه بودند كه از نسل روحانیون عالی مقام همچون آیت ا ... آقا وحید بهبهانی، علامه مجلسی، شیخ مفید و سعیدبن جبیر(ره) از اولین مفسران قرآن بودند و از جمله روحانیون برجسته عالم اسلام بوده اند. 

تحصیلات ابتدایی

ایشان در سن پنج سالگی با هوش و ذكاوت فوق العاده ای كه موجب اعجاب بوده و تحصیل را آغاز و پس از پایان مقطع ابتدایی به پیشنهاد مدیر همان مدرسه به عنوان معلم ابتدایی مشغول تدریس می شوند. ایشان از دوران كودكی به عبادتهای طولانی می پرداختند. 

دوران  نوجوانی

ایشان در دوران نوجوانی جهت انجام تحصیلات علوم دینی به همراه برادر رضاعی خود حضرت آیت ا ... مدنی به قم رفتند. از جمله اساتیدشان حضرت آیت ا... حجت، حضرت آیت ا... خوانساری، حضرت آیت ا... نجفی مرعشی و سایر اساتید بزرگوار بودند. از دعاهای ایشان در سن سیزده سالگی می توان به این دعا اشاره نمود: 

‹‹ هر كسی برای ترقی و پیشرفت خود خودش را به حزب ، دسته و یا شخصیتی می فروشد و وابستگی پیدا می كند خدایا، من به غیر از تو به احدی وابستگی نمی خواهم و به ذاتت قسم من خودم را فقط به تو فروختم و عهد می كنم تا چیزی علماً برایم ثابت نشود به آن عقیده پیدا نخواهم كرد››.

  شما با متفكری آشنا می شوید كه قبل از حرف زدن عمل می كرد. او یك عارف گوشه گیر ،خزیده در صومعه یا روحانی با لباسهای زربافت در كلیسا یا رهبری سیاسی در لیموزین یا دانشمندی منزوی در آزمایشگاه و .... نبود. او زندگی می كرد. درس می داد، رهبری می كرد و چون سرو آزاد و چون نسیم مهربان و در دسترس بود. خانه گلین او چون خانه علی(ع) در كوفه بسیار ساده اما مرتب، تمیز و بانظم  بود. و در آن اسراف معنا نداشت. 

دوران جوانی

مرحوم حكمت نیا(ره) در همان اوایل جوانی و در سن 23 سالگی موفق به اخذ درجه اجتهاد گردیدند كه عالی ترین درجه در علوم دینی در میان علمای اسلام است ، ایشان در این دوران در عرصه های تربیتی و آموزشی دانشگاهی هم شركت نموده و پس از ورود به دانشگاه و طی دوره تحصیلی كه عمدتاً به صورت غیر حضوری بوده و ضمن برتری كامل و كسب رتبه اول در تمامی این دوره بوده موفق به اخذ مدرك لیسانس در ادبیات و فلسفه و حكمت شدند.

 فعالیتهای مبارزاتی

در روزگارانی كه انسانهای حقیقت جو توسط شیادان و دكانداران دین فروش صید می شوند و پاسخ صداقت و پاكی فطری شان را با مقاصد ناسالم این افراد دریافت می كنند. این انسان بزرگ بدون هیچگونه انتظار مادی، معنوی، شخصیتی، سیاسی و غیره فقط برای اجرای دستور خداوند از بندگان جستجوگر آن دستگیری می نمودند و در این راه اهداف پنهان، گروهی، باندی و حتی مذهبی به معنای مصطلح نداشتند و فقط و فقط رسالت انسانی و انجام آن برای خدا مورد نظرشان بود و ما در سالیان متمادی این صداقت را آزمودیم و بدون علم سخن نمی گوییم.

ایشان در جریانات مربوط به ملی شدن صنعت نفت در ایران پا به عرصه مبارزه با حكومت طاغوت شدند. از اندیشه های ایشان در یا مبارزات پیوند جداناپذیر دین از سیاست بود. مبارزات ایشان با رژیم طاغوت پهلوی به جایی رسید كه دستور تعقیب و صدور حكم اعدام ایشان به صورت غیابی صادر گردید اما با كمك و فضل خداوند این مسئله انجام نگردید. ایشان سپس مدتی به غرب كشور رفته و به اصلاح امور مردم آنجا پرداختند. ایشان در مبارزات مربوط به تشكیل حكومت اسلامی ایران حضوری فعال داشتند. اغلب این مبارزات در شهر مقدس مشهد انجام گردید. پس از انقلاب اسلامی در سال 1359 هجری شمسی ایشان به سوریه رفتند و بنا به در خواست مردم چند سال در آنجا اقامت نمودند. از فعالیتهای ایشان در این دوره فعال كردن حركت مردمی و اعتقادی علیه دشمنان بشریت بود. 

برخی از ویژگیهای اخلاقی 
 
بهترین هدیه برای ایشان نه پول بود ، نه تشكر و نه مدال و تقدیر ، می فرمودند برای من چه هدیه آوردید و بعد خودشان پاسخ می دادند سئوال، سئوالات شما برای من بهترین هدیه است و بسیار عالی و ساده و رسا پاسخ می دادند. ایشان هیچگاه اندیشه خویش را با قلم مهار نكرد. فقط و فقط به درخواست شاگردان سخن گفت و گروهی از شاگردان پاسخ های ایشان را جمع آوری كردند و یا در كاست ضبط نمودند. حتما كنجكاو هستید كه با جملات ایشان آشنا شوید. ما برای آشنایی شما تعدادی از جملات كوتاه ایشان را در انتها ذكر خواهیم نمود.

ایشان علی رغم داشتن بزرگ ترین عناوین از همه شاگردان خود در خواست می كردند ایشان را پدر خطاب كنند. حتی ایشان می فرمودند:

‹‹ مرا پدر و بزرگ خود نشمارید بلكه كوچك خود بدانید ولی بدانید آمده ام شما را به نور دعوت كنم››.

ایشان همواره بر داشتن اندیشه آزاد، حركت منحصراً بر مبنای علم و عمل منحصراً بر مبنای تقوا كه همانا رعایت و ایفای حقوق همگان و استیفای حقوق خود می باشد و به خدمت بدون توقع و چشمداشت نسبت به تمام مخلوقات تأكید داشته و جزء اصلی ترین درسهای ایشان بود. همانگونه كه شما به یك انسان اهمیت می دهید و حق او را پاسداری می كنید. ایشان به حقوق حیوانات و گیاهان و حتی جمادات توجه داشتند و نماز خواندن را در حالی كه حیوانی گرسنه و تشنه كنار شماست یا گیاهی در حال تشنگی است جایز نمی شمردند. روح ستیز با جهل و نادانی و تقلید كوركورانه و مبارزه با متكبران از تعالیم اصلی ایشان است. 

 وفات

  ایشان در سفری كه به شهر مقدس قم داشتند در روز ششم بهمن سال 1380 هجری شمسی در همان شهر رحلت نموده و سپس در شهر مقدس مشهد در حرم امام رضا(ع) در صحن آزادی این حرم به خاك سپرده شدند.
 
 
منبع : سایت معظم لهطبقه بندی: زندگی نامه،
برچسب ها: آیت الله محمد باقر حکمت نیا، وفات، ویژگیهای اخلاقی، آذرشهر، شیخ مفید، فعالیتهای مبارزاتی، دوران جوانی،
[ شنبه 24 تیر 1391 ] [ 12:50 ق.ظ ] [ ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
نظر سنجی
از کدام مرجع، تقلید می کنید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب


علمای شیعه

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

سایت مراجع تقلید

 آیت الله سید علی خامنه ای (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جواد تبریزی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله نوری همدانی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله  سید صادق شیرازی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله لطف الله صافی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله ناصر مکارم شیرازی (مد ظله العالی‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله سید علی سیستانی (مد ظله العالی)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله وحید خراسانی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جوادی آملی (مد ظله العالی ‌)
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
 آیت الله جعفر سبحانی (مد ظله العالی)

جهت دریافت كد لوگوی مراجع كلیك كنید

اهل بیت